wtorek, 22 kwietnia 2014

Sennar rusza do Świata Zanurzonego


    "Kroniki Świata Wynurzonego" zapowiadały się bardzo ciekawie. Tom pierwszy wciągnął mnie do tego stopnia, że po kolejny sięgnęłam niemal natychmiast. "Misję Sennara" pochłonęłam bardzo szybko i śmiem twierdzić iż drugi tom jest jeszcze lepszy od pierwszego. Licia Troisi zdecydowanie rozwija swój talent w dobrym kierunku. Autorka zaprasza nas na wędrówkę i odkrywanie nowych niemal legendarnych w Świecie Wynurzonym krain.

     Opis:

     Pół - Elf Nihal dokonuje niebywałego wyczynu: jest pierwszą dziewczyną przyjętą do elitarnego Zakonu Jeźdźców Smoka. Pod okiem gnoma Ida szkoli się na nieustraszoną wojowniczkę. Światu Wynurzonemu grozi tymczasem zagłada ze strony bezwzględnego Tyrana. Wolne Krainy są zbyt słabe, by przeciwstawić się jego ciemnej mocy. W akcie desperacji Rada Magów posyła młodego Sennara do Świata Zanurzonego po pomoc. Jednak nikt nie wie, gdzie znajduje się to podwodne państwo. Mimo wzburzonych fal, magicznych przeszkód i mrocznych morskich potworów, udaje mu się dotrzeć do cudownego podmorskiego kraju. Jego mieszkańcy przed setkami lat uciekli przed wojną, która opanowała Wynurzony Świat, i tu znaleźli schronienie. W trosce o swoje bezpieczeństwo postanowili, że każdego intruza będą od razu likwidować. Czy Sennarowi uda się znaleźć wśród nich sprzymierzeńców i uchronić Świat Wynurzony przed zagładą?

     W drugim tomie oprócz śledzenia losów  Nihal, która pod okiem gnoma Ida szkoli się na Jeźdźca Smoka,  idzie jej świetnie i kończy się oczywiście sukcesem, wyruszamy na wędrówkę z Sennarem. Młody mag poszukuje wejścia do Świata Zanurzonego, by tam prosić o pomoc w walce przeciwko Tyranowi. Po wielu niebezpiecznych przygodach, spotkaniu z przerażającym morskim potworem udaje się dostać do podwodnego świata. To jednak nie koniec jego przygód. Pod wodą trafia do więzienia i zawisa nad nim groźba śmierci. Zanim trafi przed oblicze króla, będzie się musiał spotkać z hrabią Varenem. Pozna również uroczą dziewczynę Ondine. Konkurentka Nihal sprawia, że Sennar nie jest pewny, co do swoich uczuć. Kogo wybierze młody mag, nie trudno się domyślić, ale znany z wielu książek system dwa plus jeden jest obecny :-)

     Powrócił oczywiście również niezniszczalny jeździec na czarnym smoku, z którym oczywiście zechce się zmierzyć Nihal. W związku z tym wyjdą na jaw skrywane tajemnice Ida. Kim jest Dola i co go łączy z Idem? Na te pytania znajdziemy odpowiedź, ale pojawią się oczywiście nowe problemy, które zostaną rozwiązane dopiero w następnym trzecim tomie.

      Akcja toczy się szybko bez zbędnego przynudzania. Bohaterowie wciąż muszą się mierzyć ze swoimi problemami, ale są silniejsi i wydaje się, że wszystko idzie ku dobremu.  Czy aby na pewno wszystko jest tak kolorowe? Pod koniec wydaje się, że marzenia o wolności legną w gruzach. Co się stanie, gdy Tyran postanowi zagrać bardzo nieczysto i wykorzysta w swych planach podboju najczarniejszą magię?

      Książkę czyta się dobrze. Jest napisana prostym językiem przez, co  nie trzeba się jakoś szczególnie skupiać. Wciąga w swój malowniczy świat, chociaż jak dla mnie mógłby być bardziej szczegółowo opisany. "Misja Sennara" niczym szczególnym mnie nie zaskoczyła, ale jest bardzo przyjemna w odbiorze. Jak już pisałam przy pierwszym tomie przypadnie do gustu młodszemu czytelnikowi. Polecam!


P.S. 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w związku z tym odbędzie się kolejna akcja Książka i Róża. W wielu księgarniach będzie można kupić książki o 10% taniej i dostać przy tym różę :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz