niedziela, 17 lutego 2013

Co dla kogo?

Sprawdź, którego autora, opowiadanie odpowiada Tobie.


     Będąc ostatnio na zakupach nie mogłam się oprzeć i zajrzałam na dział książek. Ku mojemu zdziwieniu, a zarazem radości trwała wyprzedaż. W wielkich koszach ciągnących się przez niemal całą szerokość sklepu było pełno książek. Swoją drogą nie jestem zwolennikiem wrzucania byle jak książek do takich koszy. Zaginają się okładki, mną kartki i niemiłosiernie się brudzą podczas oczywiście pomocy ludzi, którzy przerzucają tonami jakby to były śmieci w poszukiwaniu odpowiednich dla siebie książek. Nie lubię takiego bestialstwa bo dla mnie każda książka jest wartościowa i choćby nie wiem jakim by był to gniot należy mu się szacunek. Ktoś poświęcił swój czas by podzielić się swoimi przemyśleniami i choćby z tego powodu powinno się obchodzić z książkami delikatniej.

      Wracając do wątku zakopałam się w tych stosach i zniknęłam na dobre półtorej godziny by "wytargać" stamtąd cztery książki. Chciałam więcej, ale skromny budżet na to nie pozwolił. Swoją drogą, że jak dla mnie grzechem by było nie wziąć książki z wyprzedaży gdzie cena zaczyna się od 2,99 zł i za ta cenę nabyłam swoje książki. W tych czterech znalazła się o tytule "Niech Żyje Polska. Hura!" tom 2. nie mogłam znaleźć pierwszego :-( , ale ponieważ jest to zbiór opowiadań, skusiłam się.

     Opis:
     Nie zaleca się odbywania podróży pomiędzy wymiarami, pomimo że istnieje pewna niezwykle niebezpieczna możliwość. Przemieszczanie się na płaszczyźnie międzywymiarowej może bowiem doprowadzić do tymczasowych lub stałych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci.Ze względu na całkowitą losowość samodzielne odbycie takiej podróży prawdopodobnie zakończy się lądowaniem w warunkach nieprzyjaznych dla bytowania istot ludzkich Stanowczo odradza się korzystania z usług ludzi, którzy twierdzą, iż odbyli wędrówki poprzez szereg równoległych światów.
     Andrzej Pilipiuk, Jacek Piekara, Tomasz Bochiński, Jerzy Rzymowski to tylko niektórzy z nich. Mówi się, że spisali oni wspomnienia ze swych wypraw w almanachu zatytułowanym NIECH ŻYJE POLSKA. HURA! Apeluje się o zaprzestanie powielania ich dokonań we własnym zakresie. Próby takie, podjęte przez grono debiutantów, zaowocowały szeregiem zaskakujących efektów.

     Nie mogę powiedzieć, że opis z tyłu książki mnie zachęcił. Mówiąc szczerze nie zwróciłam na niego większej uwagi. Choć po przeczytaniu książki jeszcze raz zaznajomiłam się z ta treścią i tu nasuwa się myśl kto z nas nie podróżuje po almanachu. Ja na pewno. w każdym razie do zakupu zachęciła mnie obecność Jacka Piekary. Przeczytam wszystko co ten człowiek napisze.

     Duże znaczenie miało, że zostało wydane przez Fabrykę Słów. Jak dla mnie jedno z najlepszych wydawnictw fantastycznych w Polsce. Mogę wymienić jeszcze kilka, ale nie o tym tutaj.
     W tomie 2 "Niech Żyje Polska. Hura!" autorami opowiadań są: Pilipiuk, Szrejter, Bochiński, Urbanowicz, Schmidtke, Kochański, Kułakowska, Rzymowski, Wiśniewski i oczywiście Piekara. Posłowie zatytułowane "Jest fantazja w narodzie" napisał Ziemkiewicz. Jeśli ktoś nie czyta wstępów ani posłowia w tym wypadku na prawdę warto.

     Opowiadanie jak dla mnie niektóre świetne inne tylko dobre. Fantastyczne opowiadanie Pilipiuka "Bunt szewców" oraz Kochańskiego "Centuriańskie bomby". zaciekawiło mnie "Utulić zło" Urbanowicz i "Shamballach" Szrejtera.

     Według mnie każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jest to jednak wystarczające by kupić zbiór opowiadań? Myślę, że tak. Można zaznajomić się z autorami dotychczas nam nie znanym i stwierdzić czy odpowiada nam ich styl pisarski, czy według nas ich historie są zaskakujące oraz czy wnoszą coś nowego co poszerza naszą wyobraźnię.

     Zachęcam do zaznajomienia się z lekturą i sprawdzenia "co dla kogo", oraz życzę ciekawych podróży po almanachu ;-)

1 komentarz: