wtorek, 12 sierpnia 2014

Zwiadowcy zawierają sojusz ze Skandią


     Zwiadowca Will powraca w 4 już księdze zatytułowanej "Bitwa o Skandię". John Flanagan ponownie pokazuje nam zmagania się młodych ludzi z przeciwnościami losu. Australijski autor zaczął pisać o przygodach Willa dla swojego syna. Opowieści na dobranoc przerodziły się w cykl powieści, dzięki czemu możemy się zapoznać z jego twórczością :-) Do tej pory Flanagan napisał 12 książek z serii. Wszystkie są ze sobą powiązane więc nie polecam czytania wybiórczo.

     Opis:

     Z nadejściem wiosny Will i Evanlyn muszą porzucić bezpieczną chatę w skandyjskich górach. Kiedy szykują się do wyprawy ku granicy z Teutonią, Evanlyn nagle znika.

     Will wyrusza na poszukiwania, ale nawet uczeń zwiadowcy nie jest w stanie pokonać sześciu srogich temudżeińskich jeźdźców. Na szczęście w samą porę z pomocą nadchodzą Halt i Horece. Radość ze spotkania przyjaciół trwa jednak krótko. Okazuje się bowiem, że temudżeiński zwiad wiedzie za sobą wielką armię niepokonanych stepowych wojowników. Skandii i królestwu Araluenu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

     Czy zaprzysięgli wrogowie staną do walki ramię w ramię, aby zwyciężyć?

     W poprzednim tomie "Ziemia Skuta Lodem" Will musiał zmagać się z uzależnieniem od ziela. Pomagała mu w tym królewska córka, Evanlyn. W górskiej chacie, do której udało im się uciec z niewoli, pokonali nałóg młodego zwiadowcy i przeżyli mroźną zimę. Teraz w "Bitwie o Skandię", gdy nastała wiosna postanowili podjąć trudną wędrówkę do domu. Niestety jak to zwykle bywa nie wszystko idzie zgodnie z planem. Najpierw spotykają temudżeińskich jeźdźców, później krótka radość ze spotkania przyjaciół Halta i Horace'a zostaje zakłócona ponownym spotkaniem z jarlem Erakiem.

     W obliczu nadciągającej armii, wrodzy sobie aralueńczycy oraz skandianie będą musieli połączyć siły by obronić mroźna krainę i nie dopuścić by poszła dalej. Wrogie obozy stają ramię w ramię by walczyć.Will, Halt, Horace, a nawet Evanlyn stoczą zacięty bój. Wszystko jak to w takich książkach bywa kończy się dobrze. Armia pustynnych jeźdźców zostaje odparta, a Skandia z  Araluenem zawierają traktat. 

     Książę, jak i całą serię, określa się kwintesencją przygody i młodości. Faktycznie wszystko to się tutaj znajduje. Historia jest prosta, ale pokazuje siłę przyjaźni, wytrwałość i determinację w dążeniu do celu. Will ma potencjał i może stać się bohaterem dla niejednego młodego człowieka. 

     Seria "Zwiadowcy" to książki skierowane dla młodzieży, ale nie przeszkadza to, by ktoś starszy sięgnął po tę pozycję. Czyta się przyjemnie i miło spędza czas. Jeśli ktoś nie lubi książek przygodowych, ale bez realistycznie krwawych  scen to nie polecam, ale gdy macie ochotę odpocząć od ciężkiej lektury to jak najbardziej możecie po nią sięgnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz