poniedziałek, 13 stycznia 2014

Rozpoczęła sie "Gra o Tron"

     Przypuszczam, że przynajmniej większość z nas słyszała o "Grze o Tron". Jeśli nie o książce Georga R.R. Martina to chociaż o serialu nakręconego dla stacji HBO. Twórcami serialu są David Benioff oraz D.B. Weiss. Przyznaję, ja dopiero, gdy zaczęto reklamować, że serial ma być emitowany, a było to w roku 2011, odkryłam "Grę o Tron". Wiem, że to trochę późno jeśli chodzi o książę, ale serial mnie wciągnął i zapragnęłam przeczytać oryginał. Co prawda długo to trwało, ale w końcu ją kupiłam i przeczytałam. 

     Opis:

     W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy oraz starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, ale tyranowi udało się zbiec; śmierć dosięgnęła go z ręki gwardzisty. Niestety, obalony władca pozostawił potomstwo, równie nieobliczalne jak on sam...Opuszczony tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

     Przedstawiony opis informuje nas o wydarzeniach z przed tych w książce. Czytając oglądamy świat oczami bohaterów. Są to zarówno Starkowie, w tym Jon Snow, jak i Tyrion Lannister zwany krasnalem. Każdy rozdział opowiada o jednej osobie. Ich historie przeżywa się razem z nimi.

     Lord Stark zostaje królewskim Namiestnikiem. Co wiąże się z przeprowadzką do Królewskiej Przystani i sprawowanie faktycznych rządów za swojego przyjaciela, króla Roberta, który bardziej myśli o przyjemnościach niż o królestwie. Ned zabiera ze sobą córki. Starsza Sansa ma poślubić księcia Joffreya, którego nie znosi jej młodsza siostra Arya. Bękart Eddarda, Jon Snow jedzie na mur na swoją Nocną Służbę. Daenerys Targaryen poślubia wielkiego wojownika Khala Drogo, który ma pomóc jej odzyskać tron. Wszystkie te wydarzenia są dopiero początkiem w walce o tron. Kto faktycznie zwycięży? Na pewno nie dowiemy się tego w pierwszym tomie ;-)

     Książka niesamowita. Niezwykle wciągająca. Wielobarwna. Bohaterowie wielowymiarowi. Autor nie boi się brutalnych scen, polityki, seksu, magii. Łączy to wszystko ze sobą w historię, która nie jest banalna, ani groteskowa. Uśmierca, kaleczy, osieroca bohaterów. Rzadko zdarza się książka, w której tak dobrze wszystko było ze sobą zgrane. Moje zachwyty nad nią nie maja końca i już nie mogę się doczekać kolejnej części.

     Co do serialu, to muszę przyznać, że udało się im odtworzyć całą fabułę. Nie będę tu się czepiać do paru szczegółów, ponieważ niewiele się różniły od oryginału. Dziwić się nie ma co do scenariusza ponieważ piecze nad nim miał sam George R.R. Martin.

     Podsumowując książka jak najbardziej do przeczytania. Serdecznie Polecam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz