środa, 8 maja 2013

Druga "Namiestniczka" Salome Jasna


     Znów spotykamy się z "Namiestniczką" tym razem w tomie II. Autorka to Wiera Szkolnikowa. Rosjanka, która skończyła studia w Kanadzie, w wolnym czasie tworzyła gry RPG, aż w końcu zapragnęła stworzyć swój własny świat. Przelała go na papier i tak powstała trylogia Suremu.

     Opis:

     Następczyni Enrissy, namiestniczka Salome Jasna, jest marionetką w rękach magów. Wielka Rada wykorzystuje jej słabość, sprawując faktyczne rządy w Imperium Anryjskim.

     Tymczasem kraj dotykają nieszczęścia. Zaraza zbiera krwawe żniwo. Nienawiść do elfów rośnie. W miastach płoną stosy.

     Tylko rządy twardej ręki mogą uratować Imperium. Jedyną nadzieją dla udręczonej krainy jest więc powrót prawowitego władcy - króla, o którym mówi proroctwo.

     Jak to mówią "namiestniczka namiestniczce nie równa". Salome Jasna jest przeciwieństwem Enrrisy, która rządziła żelazną ręką. Głupiutka i pod pewnymi względami infantylna kolejna namiestniczka żyje marzeniami o powrocie króla. Nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny co doprowadza do tragicznych w skutkach wydarzeń. W dużej mierze można powiedzieć, że jest figurantką, a faktycznie Imperium rządzą magowie.

     W książce bohaterów jest wielu i ich losy przeplatają się ze sobą. Szkolnikowa bardzo bogato obdarza nawet epizodyczne postacie cechami, dzięki którym łatwiej nam wyobrazić sobie dana osobę oraz wyrazić o niej opinię.

     Głównym wątkiem(dwadzieścia lat po wydarzeniach w księdze I) są rządy Salome Jasnej, ale nie mogę zbyt wiele zdradzić o wydarzeniach bo bym zbyt wile odsłoniła(nie każdy chce wiedzieć co dokładnie czeka bohaterów).

     Książka jest na prawdę znakomita. Szkolnikowa przedstawia nam świat, gdzie rządzi fałsz, a co śmieszniejsze staje on się faktem. Talentu autorce na pewno nie można odmówić.

     Polecam książkę, ale zacznijcie od tomu I.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz