środa, 22 maja 2013

Oto on - inkwizytor. Człowiek głębokiej wiary.

     Jacek Piekara to jeden z najpopularniejszych pisarzy fantasy w Polsce. Prowokuje swoimi wizjami świata, ale potrafi też zaskoczyć, rozbawić jak również zbulwersować. Jest to pisarz o wielkim talencie i potencjale. Przedstawia skrzywiony świat, pełen goryczy i pogardy, ale nie pozbawiony humoru i ironii. Taka jest kolejna jego książka, a mianowicie "Miecz Aniołów".

     Opis:

     Oto świat, w którym Chrystus zstąpił z krzyża i surowo ukarał swych prześladowców. Świat, gdzie słowa modlitwy brzmią: I daj nam siłę, byśmy nie przebaczali naszym winowajcom. Świat, w którym nasz Pan i jego Apostołowie wyrżnęli w pień pół Jerozolimy.

     "Jeśli zadajesz pytanie, strzeż się, gdyż możesz usłyszeć odpowiedź" - mówi stare porzekadło. Inkwizytor Mordimer Madderdin nie waha się zadawać pytań i dążyć do odkrycia prawdy o świecie, w  którym ludziom zagrażają demony, czarownice oraz wyznawcy mrocznych kultów. Świecie, którego siłą napędową są nienawiść, chciwość oraz żądza. Do tego właśnie uniwersum Moordimer Madderdin niesie żagiew Boskiej miłości...

     Książka zawiera pięć opowiadań o przygodach Mordimera: "Głupcy idą do nieba"; "Kości i zwłoki"; "Sierotki"; "Maskarada" oraz "Miecz Aniołów". Każde jest inne, a stałą jest tylko główny bohater i jego żelazna wiara. Jest to postać ironiczna, z dużą dawką poczucia humoru, co mnie bardzo odpowiada. Jego rubaszność, a zarazem obowiązkowość i szczegółowość w prowadzeniu śledztwa są powalające. Jak już kiedyś wspominałam można go lubić, albo nienawidzić(ja jestem jego zwolenniczką). Jeśli ktoś nie darzy Mordimera sympatią nie widzę sensu zagłębiania się w kolejne lektury z nim w roli głównej.

     Opowiadania sprawiają, że odrywamy się od spraw codziennych i zanurzamy się w brudny świat inkwizytora pełnego wiary i nadziei w zbawienie jak największej ilości dusz.

     Książkę polecam przede wszystkim miłośnikom Piekary. Czytajcie w swej głębokiej wierze(w cokolwiek wierzycie :-))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz