czwartek, 20 lutego 2014

Co sadze o współpracy blogerów z wydawnictwami


     Wydawnictw na rodzimy rynku mamy mnóstwo, tak jak i blogerów piszących o książkach, tudzież recenzje owych publikacji (pisać o książkach, a ich recenzje to nie to samo). Ile z nich razem współpracuje nie umiem powiedzieć. Na pewno wiele. Osobiście nie mam równorzędnej pracy z żadnym wydawnictwem. Moje posty nie są sponsorowane ani nie promuję publikatorów. Co innego młodych pisarzy, ale nie o tym tutaj.

     Z tego, co zdołałam się dowiedzieć istnieją dwie możliwości nawiązania współpracy. Pierwsza to prowadzić swojego bloga i czekać aż jakieś wydawnictwo się odezwie. Oraz druga, samemu napisać do oficyny wydawniczej. Ta druga możliwość nie daje gwarancji, że odpowiedzą pozytywnie. No i jest jeszcze jeden szkopuł. Czasami wydawcy próbują narzuć jakie książki bloger będzie czytał oraz wpłynąć by pisał pozytywne recenzje ich publikacji. Moim zdaniem nie jest to fer w stosunku do blogera, gdyż nie każda książka może nam się podobać, a tym bardziej spełniać nasze oczekiwania. Z drugiej strony wydaje się, że bloger po części czuje się zobowiązany szukać pozytywów w danej publikacji, by nie urazić wydawcy kiepską recenzją, co może się skończyć zakończeniem współpracy. Oczywiście nie zawsze tak jest. Niektóre oficyny cenią sobie szczere opinie.

     Czasami wydawcy zarzucają blogera książkami, których ten nie jest w stanie zrecenzować w ciągu miesiąca. Nie oszukujmy się kto z nas pracując, ucząc się i dodatkowo prowadząc bloga jest w stanie w przeciągu około trzydziestu dni przeczytać trzydzieści książek. No dobrze, może trochę przesadziłam, ale nawet połowa z wymienionej ilości może sprawić kłopot. Oczywiście zdarza się, że bloger może wybrać sobie ilość oraz tytuły odpowiadające jego gustom. Wszystko zależy od rodzaju oraz warunków współpracy.

     Uważam, że taki rodzaj współdziałania może przynieść wzajemne korzyści. Przede wszystkim wydawnictwu, które jakby nie było jest rozsławiane przez osoby postronne, co za tym idzie mają darmową reklamę. Dla blogera jest to również bardzo dobre rozwiązanie. Otrzymuje książki, które powiększają jego bibliotekę. Któż z nas nie chciałby dostawać darmowych książek. Ja na pewno ;-)

     Tak więc współpraca blogerów z wydawnictwami nie jest zła, o ile recenzje są prawdomówne.

4 komentarze:

 1. Nie zawsze jednak można pisać o książce w superlatywach :) Sam dobrze o tym wiem bo sporo czytam czasem aż mnie kordzi żeby zjechać jakiegoś pisarza albo jego dzieło :) i to robię :) nie lubię jak ktoś mi narzuca co mam czytać jednego dnia mam ochotę na to innego na tamto :) rozumiem że darmowe książki wiele osób kuszą ale czytanie ma sprawiać przyjemność a obawiam sie że będąc uzależnieni od wydawnictw tracimy swobodę pisania :) sam nie wiem czy pisze dobrze czy źle ale sprawia mi radość że mogę pisać co myślę :) zwłaszcza ze zdarza mi się ze jak książka na początku mi nie podejdzie to potem już jej nie kończę w przypadku takiej którą dostało się trzeba na przymus ją zrecenzować bo tego wymagają :) Chyba za bardzo się nie rozpisałem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli wydawnictwu zależy na rzetelnej recenzji nie powinni mieć pretensji o skrytykowanie książki, która nam się nie podobała. Bez względu na to jak bardzo publikacja będzie rozreklamowana, jeżeli jest kiepska to niestety, ale taka pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak tylko trzeba zwrócić uwagę ze jest duże prawdopodobieństwo iż po taką książkę sięgnie mało osób zwłaszcza jeżeli ktoś liczy się ze zdaniem recenzenta. Bez wiedzy jak zła jest książka wielu czytelników zakupi dany egzemplarz żeby dowiedzieć się jaka jest w ten sposób zyski firmy rosną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko się zgadza i dlatego uważam, że pisząc recenzję należy się kierować własnymi odczuciami, co do książki, a nie poprawnością polityczną wobec wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń